Historia szóstki

Już 1 września 1960 r. powstaje pierwszy raz VI Liceum Ogólnokształcącego- Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące nr 4, które zastępują istniejącą wcześniej przy Słowackiego 5 Szkołę Podstawową i Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi. Początkowo pod okiem 16 pedagogów wykształcenie zdobywa 165 uczniów.

Aranżacje mieszkań Deco Nova

3 lata później, 1.09.1964 r. posadę dyrektora przejmuje Zbigniew Czarnecki, który zajął się stworzeniem pracowni technicznych- wszystko, by młodzież mogła zająć się praktyką. Kolejne pracownie stworzone były dla pasjonatów nauki. Pracownie jak biologiczna, fizyczna, chemiczna czy geograficzna do dziś są chluba szkoły.

To właśnie 1 lipca 1966 roku szóstka w końcu zostaje szóstką- następuje likwidacja Szkoły Podstawowej i powstaje VI Liceum Ogólnokształcące. 16 października szkoła przyjmuje swojego patrona- Juliusza Słowackiego.

8 czerwca 1967 Juliusz Słowacki zostaje uhonorowany tablicą pamiątkową fundowaną przez absolwentów szkoły. Słowa ,, Młodości uwierz w sny czyste i złote, które nad formy przelatują stare…” mają trafiać do młodzieży i pedagogów.

Lata 1972-1976 to czasy poświęcone harcerstwu. Szczep otrzymuje oznakę Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej a następnie swój sztandar- ufundowany przez Komitet Rodzicielski.

W 1977 na czele szkoły staje Zygmunt Symonowicz i czeka go nie lada wyzwanie- ratunek placówki. Budynek wymagał gruntownego remontu a samą szkołę czekało przeniesienie do dwóch innych. Na szczęście po odpowiedniej mobilizacji wspólnymi siłami udaje się przywrócić szkołę do stanu sprzyjającemu nauce.

Rok 1981 to rok generalnych remontów, nowych pomieszczeń czy zagłębiania tajników przysposobienia obronnego. Dyrektorem zostaje Zofia Stępień, która potem wynurza koncepcję wybudowania nowej siedziby- plan jednak nie zostaje zrealizowany.

W 1984 roku nasza szkoła pierwszy raz uczestniczy w Pierwszym Ogólnopolskim Zlocie Liceów Ogólnokształcących im. Juliusza Słowackiego- od tej pory szkoła jest regularnym uczestnikiem.

Listopad 1985 r to uroczyste obchodzenie jubileuszu 25 lecia szkoły połączone z 85- leciem istnienia placówki kulturalno-oświatowej. Powstaje też hymn szkoły.

22 kwietnia 1989 roku to uroczyste odsłonięcie popiersie Słowackiego- od tego czasu co roku szkoła obchodzi święto Patrona Szkoły.

28 dnia czerwca 1992 roku Ojciec Jan Paweł II poświęcił sztandar szkoły!

11 listopada 1992 szkoła przenosi się w nowe miejsce- już dzień później zaczynają się tam pierwsze lekcje. Mimo zagubienia, sąsiedztwo Kadzielni ułatwia uczniom klimatyzację.

W 1996 roku szkoła organizuje XIII Ogólnopolski Zlot Liceów im. Juliusza Słowackiego. W tym momencie szkoła liczy sobie 1000 uczniów!

W roku szkolnym 1999-2000 w okolicach staje hala sportowa!

W 2005 roku szkoła nawiązuje współpracę z Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalem Dziecięcym im. W. Buczkowskiego. Uczniowie jako jedyni w naszym kraju mają okazję sprawdzić czy nadają się by leczyć czy opiekować się chorymi.

Rok 2005 to rok współpracy w ramach programu Socrates Comenius dzięki czemu następuje wyjazd uczniów do Nimes we Francji.

Rok 2008 jest ważny w historii szkoły- powstaje klasa, gdzie uczniów przygotowuje się do międzynarodowej matury. Do tego Liceum nawiązuje partnerstwo z inną z Niemiec.